Kurz je určen zejména pro pracovníky zastávající bezpečnostní role v systému řízení kybernetické bezpečnosti.
Cílem kurzu je seznámit účastníky s problematikou řízení kybernetické bezpečnosti.
Obsahově je kurz postaven na vyhlášce NBÚ č. 82/2018 Sb., Vyhláška o bezpečnostních opatřeních, kybernetických bezpečnostních incidentech, reaktivních opatřeních, náležitostech podání v oblasti kybernetické bezpečnosti a likvidaci dat (vyhláška o kybernetické bezpečnosti)
- V úvodu jsou účastníci kurzu seznámeni se zákonem č. 181/2014 Sb. , o kybernetické bezpečnosti a o změně souvisejících zákonů, kde jsou vysvětleny pojmy a povinnosti, které zákon ukládá.
- Následně je probrána problematika významných IS a IS zařazených do kritické informační infrastruktury a související Nařízení vlády č. 315/2014 Sb. , o kritériích pro určení prvku kritické informační infrastruktury a Vyhláška NBÚ č. 317/2014 Sb. , o významných informačních systémech a jejich určujících kritériích.
- Hlavní část školení je věnována vyhlášce č. 82/2018 Sb. , o kybernetické bezpečnosti, kde jsou úvodem objasněny jednotlivé pojmy používané ve vyhlášce. Následně se probírá metodika identifikace a hodnocení aktiv a uvádí se praktické příklady. Pozornost je věnována zejména analýze rizik a tvorbě prohlášení o aplikovatelnosti, organizaci bezpečnosti, personální bezpečnosti a problematice business continuity. Účastníci kurzu jsou také seznámeni se základy auditovaní.
- Další část kurzu je věnována technickým opatřením vyhlášky č. 82/2018 Sb. , V této části jsou mimo jednotlivých nástrojů vysvětleny systémy IDS a IPS a systémy SIEM.
- Následující část kurzu je věnována bezpečnostní dokumentaci významných IS a IS zařazených do kritické informační infrastruktury.
- V závěru kurzu jsou účastnící seznámeni s nejčastějšími neshodami zjišťovanými v rámci auditní činnosti a s jejich příčinami.
Kurz architekt kybernetické bezpečnosti
Kurz je určen zejména pro pracovníky zastávající bezpečnostní role v systému řízení kybernetické bezpečnosti a pro pracovníky oddělení IT.
Cílem kurzu je seznámit účastníky s problematikou návrhu kybernetické bezpečnosti.
- V úvodní části jsou objasněna opatření přílohy „A“ standardu ISO/IEC 27001:2013.
- Následně je vysvětlena metodika provádění analýzy rizik a pod vedením lektora provedou účastníci kurzu vlastní analýzu rizik. Výpočty provádějí pomocí nástroje, který naše společnost pro analýzy rizik používá.
- Další část kurzu je věnována problematice business continuity. Pozornost je zaměřena na provádění analýzy dopadů (business impact analýzy - BIA), během které se hodnotí závažnost možných dopadů nežádoucích událostí na činnost organizace. V rámci kurzu si účastníci sami provedou BIA analýzu na modelové společnosti.
- Závěr kurzu je věnován technikám testování bezpečnosti informačních systémů.